Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката. То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното, съобщават организаторите от Британски съвет.
Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg.
Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дузина, 12“ ще започне в 20:30 ч. на 9 октомври в Зала „Космос“ и ще докаже за пореден път, че всяко проявление в ежедневието ни, дори поредното издание на фестивала, може да се разкаже през призмата на различни науки, посочват организаторите.
Космосът, работата на българските учени, красотата на планетата, здравето и технологичният свят са сред водещите теми на дванадесетото издание на фестивала. Проф. Франц Ренц от Института по неорганична химия в Университета Лайбниц в Хановер и участник в роувър мисията на НАСА ще представи „Зеленикаво-син залез на Марс и скритият Климт“, а за мистерията на черните дупки ще говори д-р Доминик Пеши, астрофизик от Центъра по астрофизика Харвард-Смитсониън, част от екипа, първи заснел черна дупка. „Лицето на черната дупка“ ще покаже Никола Каравасилев, преподавател по физика и астрономия, ръководител на отбори по споменатите дисциплини и природни науки, и редактор на списание “Природни науки в образованието”.
„Научната карта на България“ ще очертаят акад. Николай Денков, Даниел Лорер и Теньо Попминчев. Лекарят-вирусолог доц. Любомира Николаева- Гломб, доц. Милена Георгиева, молекулярен биолог, доц. Владимир Божилов, астрофизик, и проф. Милен Богданов, химик, ще се изправят пред въпросите на деца и младежи, водени от младите журналисти от портала за новини на детски език „Вижте“.
За „Извънземните следи върху релефа на Земята“ и „Човешкият отпечатък върху българската природа“ ще разкаже основателят на Географ БГ и главен асистент в катедра "Ландшафтознание и опазване на природната среда“ д-р Димитър Желев. "Защо умираме“ ще обясни британският биолог и комуникатор на науката Саймън Уот. А доц. Теодора Ханджиева-Дърленска от
Медицински университет - София ще разкрие „Истината за затлъстяването“.
Още много заглавия и срещи с учени очакват посетителите в залите, обещават организаторите. Събитията са ясно профилирани по възраст, като някои от тях са за публика стриктно над 18 год,,
както и са указани събитията за семейна публика. Дом на киното предлага паралелна научно-популярна филмова програма. На фестивала посетителите могат да видят още изложба за жените учени на XX и XXI век от Украйна, в която е представена и лауреатката на Филдсовия медал Марина Вязовска. За учителите има специална програма, в която ще могат да посрещнат в класната си
стая учени през целия м. октомври по различни теми, съобразени с учебната програма.
От 2022 г. Софийският фестивал на науката се организира от Фондация „Красива наука“, създадена от Британски съвет и Форум Демокрит. Основен партньор е Министерството на образованието и науката. Събитието е част от Календара на културните събития на Столична община.
Снимка Science Made Simple
Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв. Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област. Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за диноза...
Коментари
Публикуване на коментар