Пропускане към основното съдържание

Фондация "Карол Знание" търси новите "Предприемачи в науката"

В разгара на пандемията с коронавируса, когато все по-големи обществени групи насочват интереса си към дейността и постиженията на учените, фондация "Карол Знание" обяви новото издание на програмата си "Предприемачи в науката". Тя е насочена към млади български учени, които работят по значими научни теми и проекти в практическа приложимост и чрез екипа и сподвижниците си съдейства за тяхното обучение и развитие като предприемачи, за да насърчи достигането на научните постижения до пазара и хората, за които се работи.

Програмата Предприемачи в науката през 2020 г. е отворена за докторанти и учени, защитили докторска дисертация през последните пет години в следните направления - ингенерни науки, нови материали и нови технологии., съобщиха от фондация "Карол Знание". Програмата е в два етапа - обучение и конкурс за награда "Предприемач в науката". Наградният фонд е 30 000 лв.

Целта на обучението е за изграждане на предприемаческо мислене и умения, които да позволят на учените да развият и надградят научната си работа в бизнес проект, научен продукт, патент или стартъп. Конкурсът Предприемач в науката допуска само участници, преминали обучението Предприемачи в науката. За конкурса кандидатите представят своя бизнес проект, базиран на научната им работа. Форматът на презентациите е business pitch, като отразява новите знания и умени, получени в обучението Предприемачи в науката.
                                                    На снимката - Станимир Каролев, учредител и председател на УС на Фондация "Карол Знание" (вторият отляво) с победителите в конкурса "Предприемачи в науката" за 2019 г. и носителя на докторантската стипендия на фондацията.                                                                                                     фото karollknowledge.bg

Жури на конкурса Предприемач в науката са лекторите в програмата Предприемачи в науката, председател е г-н Станимир Каролев, учредител и председател на Управителния съвет на фондация "Карол Знание". Лектори в програмата са предприемачи и мениджъри от корпоративния сектор, хора с научни титли, изградили собствен бизнес, учени, с опит в трансфера на технологии, финансирането на проекти, българи – учени и предприемачи, работещи в различни точки на света.

В зависимост от проектите и тяхното представяне, журито има право да реши и разпредели наградата между повече от един кандидат.

Основната цел на проекта е изграждане на предприемаческо мислене и умения, които ще позволят на учените да търсят най-адекватното продължение на своята научна работа към индустрията, създаване на партньорства, осигуряване на финансиране, стартиращ бизнес, патент или друг вид реализация.

С обучението се изграждат преносими умения, които биха били полезни във всяка следваща фаза на научната работа или кариерно развитие. В него са включени теми, които дават практически знания и умения, представят лични истории на успеха в предприемачеството, добри практики за стартиране на технологичен бизнес или спин-оф компании, комуникиране на научната дейност, представяне на научни идеи пред бизнеса.

Кандидатстването в програмата става по всяко време преди 31 август 2020 г. с Формуляр за кандидатстване.

Пълна информация за програмата и конкурса можете да намерите на сайта на Фондация "Карол Знание".

Коментари

Популярни публикации от този блог

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за диноза...

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап...