Пропускане към основното съдържание

Стартъп на млад български учен, дарил защитни шлемове при пандемията, създава планетариум в София

Снимки Фондация Карол Знание

    Недислав Веселинов (вдясно) получи наградата "Предприемач в науката" от учредителя на Фондация "Карол Знание" Станислав Каролев (вляво).                                                                                                   

Снимки Фондация Карол Знание


Млад български учен създдаде стартъп, сред чиито проекти е конструирането на планетариум в София. Недислав Веселинов е лауреат на наградата "Предприемач в науката" на Фондация "Карол Знание", която спечели миналата година именно с концепцията за бъдещата компания и нейните проекти. Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“е първият стартъп, вдъхновен от програмата Предприемачи в науката, разработена специално за учени, съобщиха от фондацията.

Недислав Веселинов е докторант във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, инженер-конструктор. Завършил е бакалавърска степен във Физическия факултет, а след това Самолето и хеликоптеростроене във факултета по Авиационна техника на Московски авиационен институт.

Със средствата от наградата в размер на 15 000 лв., той започна производството на части за планетариум, проектът за който беше показан по време на конкурса Предприемач в науката.

Сред другите планове на амбициозния учен-предприемач са развитие и производство на авиосимулатори. Първият такъв е конструиран и работи в Руския културно-информационен център. Екипът подготвя проект за дистанционно управление от пилотска кабина на безпилотни летателни системи, които могат да се използват в различни сфери.

"Наградата от програмата „Предприемачи в науката“ ни даде възможността да ускорим реализацията на проектите по които работим – Планетариума, Авиационния симулатор, а даже успяхме и да помогнем на българските медици, като произведохме 5000 лични защитни шлема, които дарихме безвъзмездно на над 20 лечебни заведения в страната и даже изпратихме и хуманитарна помощ на правителството на Република Южен Судан", каза младият учен-предприемач пред Фондация "Карол Знание".

В началото на юни стана ясно, че заради пандемията от новия коронавирус третото издание на програмата Предприемачи в науката ще се проведе онлайн.

Това ще улесни достъпа до програмата и ще даде възможност на учени извън София да се включат в обучението, което започва през септември и приключва в средата на декември. Тази форма на обучение ще направи по-предвидимо участието и на лекторите, и на аудиторията, независимо дали ще бъдат наложени нови мерки на социално дистанциране през есенно-зимния сезон, съобщиха от фондацията.

Кандидатстването в програмата е отворено, детайлите и формулярът можете да намерите тук.





Коментари

Популярни публикации от този блог

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за диноза...

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап...