Замърсяването на въздуха се завръща към стойностите отпреди пандемията, съобщи пресслужбата на Европейската космическа
агенция ЕКА.
В началото на 2020 г. спътниковите данни показваха намаляване на замърсяването успоредно с въвеждането на карантинните мерки за ограничаване на пандемията от новия коронавирус. Година по-късно, с разхлабването на карантинните мерки в някои страни и възстановяването на обичайнта активност, нивата на азотен двуокис се връщат към нивата отпреди пандемията.
На 23 януари 2020 г. в сила влезе първият в света локдаун в Ухан, Китай. Тези мерки създадоха прецедент за други градове в страната и на практика спряха трафика и индустрията. Предприятия и фабрики бяха затворени, хората си останаха по домовете. В последвалите месеци подобни мерки бяха приложени и другаде по света.
В резултат на това сателитите отчетоха значително намаляване на замърсителите на въздуха в Китай, сред които е и азотният двуокис, отделян основно от превозните средства и фосилните горива, използвани в индустрията.
Година по-късно, успоредно с облекчаването на ограничителните мерки, средното ниво на замърсяване отново се покачва. Картите, публикувани от ЕКА, показват средните месечни концентрации на азотен двуокис въз основа на данни от спътника Sentinel-5P на европейската система за наблюдение "Коперник", от централните и източни части на Китай за февруари 2019 г., февруари 2020 г. и февруари 2021 г. Картата показва флуктуцаиите в нивата между трите периода, като тъмночервеният цвят указва високи концентрации на азотен двуокис.
СНИМКА esa.int
Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...
Коментари
Публикуване на коментар