Българският еврокомисар Мария Габриел постави началото на Европейска награда за иновативно обучение в рамките на програма „Еразъм+“, целяща признаване на труда на учителите и привличане на повече млади хора към професията, съобщиха от представителството на ЕК в българия. Наградата ще отличи иновативни преподавателски практики, както и работата на учителите и техните училища, участващи в проекти за европейско сътрудничество. Всяка година наградата ще има различен тематичен акцент. Темата на тазгодишното издание е дистанционното и смесеното обучение. Критериите за подбор включват активната роля на учащите, сътрудничеството между учителите, въздействието на конкретния проект върху развитието на училищното образование.
"Всеки в живота си има поне един учител, който му е дал любовта към знанието. Днес предизвикателството към обществото е да им отдадем заслуженото признание и да има повече видимост към техния неуморен труд, да направим професията учител по-ценена. Ето защо с екипа ми създадохме Европейската награда за иновативно обучение. Искаме тя да се превърне в платформа за обмен на добри практики и за издигане престижа на учителската професия“, заяви Мария Габриел.
По време на събитието за обявяване на новата инициатива бяха отличени иновативни учители и училища от 31 държави, участващи в програма „Еразъм+“ в четири категории: образование и грижи в ранна детска възраст, начално образование, средно образование и училища за професионалното образование и обучение. Подборът на носителите на наградите бе осъществен от националните агенции по „Еразъм+“. Българските лауреати са Първо частно училище „Леонардо да Винчи“ – гр. Русе, СУ „Екзарх Антим I“ – гр. Казанлък, Профилирана езикова гимназия „Йоан Екзарх“ – гр. Враца и Професионална гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ – гр. Бургас.
„Професията на учителя е призвание, мисия и задача. И това следва да бъде признато и оценено от всички нас. Трябва да дадем на учителите вниманието, което заслужават Наградените проекти показват какво може да се постигне, когато се обединим, обменяме различни гледни точки, практики и се учим един от друг. Благодаря на Националните агенции по програма „Еразъм+“ за тяхната работа при подбора на проекти. Самата организация на Европейската награда за иновативни преподаватели е пример за отлично сътрудничество“, заключи българският еврокомисар. Европейската церемония по награждаването на лауреатите ще се състои на 20 октомври 2021 г. в Брюксел.
СНИМКА Представителство на ЕК в България
Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...
Коментари
Публикуване на коментар