Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) обяви проф. Елиезер Рабиновичи от Еврейския университет в Ерусалим за 24 -ия си президент и първият от Израел, съобщи israel21c.
Базиран в Женева, Швейцария, CERN е най -големият център за изследване на ядрени частици в света.
Проф.Рабиновичи ще поеме поста от д -р Урсула Басслер, която ще приключи мандата си в края на 2021 г.
Рабиновичи получава докторска степен по физика на високи енергии в Института по наука Вайцман през 1974 г., преди да работи като научен сътрудник във Фермилаб и в Лаборатория за радиация Лорънс Бъркли в САЩ.
Проф. Елиезер Рабиновичи. Снимката е предоставена от Еврейския университет
През 1977 г. Рабиновичи се завръща в Израел и Еврейския университет като старши преподавател и в момента преподава в Института по физика Рака. През 2004 г. той е назначен за един от израелските делегати в Съвета на ЦЕРН, където е бил вицепрезидент от 2016 до 2018 г.
„ЦЕРН е специално място, където науката и сътрудничеството се срещат, за да отговорят на някои от най -фундаменталните въпроси за света, в който живеем“, каза Рабиновичи. „През всичките си 16 години като член на Съвета на CERN, от време на време съм пленен от ангажимента, сътрудничеството и знанията на хората, които работят заедно за една и съща мисия.“
Президентът на Еврейския университет Ашер Коен каза, че изборът на Рабиновичи „е почетен знак не само за Еврейския университет, но и за Държавата Израел и неговите висши училища“.
Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...
Коментари
Публикуване на коментар