Израелски стартъп от Ерусалим пуска за първи път в света тест за бременност със слюнка въз основа на технологията, използвана за тестовете за Ковид-19, съобщи електронното издание на "Таймс ъф Израел".
Медицинският стартъп "Салигностикс" разработвал теста за бременност още преди началото на пандемията от новия коронавирус. След разпространението на заразата, екипът на компанията разработва тестове за коронавируса, които се правят със слюнка и след това бързо доразвива технологията за тестовете за бременност.
ОТ компанията обявиха през седмицата, че ще започнат серийно производство и реклама на продукта си "SaliStick" в началото на следващата година. Чувствителността му е 95 на сто и се прави, след като жената е пропуснала един менструален цикъл.
Клиничните тестове в Израел са приключили успешно. Те са проведени сред 300 доброволки - бременни и небременни. Компанията е подала искане за одобрение от здравните регулатори в САЩ и ЕС.
"В продължение на няколко години бяхме концентрирани върху приложението на теста за бременност със слюнка и тогава дойде Ковид и се появ ивъзможност да използваме слюнка, за да засечем вируса, така че имаше по-спешна нужда да се инвестира в тази технология", каза съоснователят и заместник изпълнителен директор на "Салигностикс" Гай Криф пред изданието.
Той отбеляза като много насърчителен факта, че технологияга, разработена за справяне с една от най-тежките пандемии, може да се доразработи, за да бъде в помощ на жените и семействата по света.
Тестът за новия коронавирус "СалиКов" на "Салигностикс" е одобрен за употреба в ЕС и се продава в Европа и в Африка.
Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...
Коментари
Публикуване на коментар