Пропускане към основното съдържание

30 000 българи се лекуват с иновативни биотехнологични лекарства от САЩ


30 000 българи се лекуват с иновативни биотехнологични лекарства на американската компания Амджен. Това обяви изпълнителният директор на компанията за България д-р Красимира Чемишанска при отбелязването на 10-годишнината от началото на дейността на компанията у нас.
Всеки втори новозаболял от онкологично заболавяне и всеки пети пациент с остеопороза ползва продуктите на компанията. Д-р Чемишанска отбеляза, че това се случва въпреки трудностите за навлизането на подобни продукти в България заради недостиг на средства.
В повечето държави съвременните терапии за лечение н атежки заболявания се поемат от здравните фондове и каси. Лекарства на американската компания са достъпни за пациентите в над 100 държави по света.
Регуаторните изисквания за процедурата по одобрение на нови молекули забавя с около 500 дни достъпа на нови препарати до пациентите у нас.
Една пета от годишния оборот на фирмата се инвестира в научни изследвания и иновации. Специалистите на компанията, създадена през 80те г. на миналия век, работят по създаването на 50 нови молекули, като 20 от тях са в областта на онкологията.
Иновациите в медицината удължават живота на хората, категоричен бе д-р Михаил Михов от Амджен. В момента в компанията са концентрирани върху разработването на терапии за нелечими заболявания, считани за присъда за заболелите. Става дума за левкемии, злокачествени заболявания на белия дроб и дебелото черво, автоимунни заболявания, мигрена и Алцхаймер.
"Над десет години Amgen присъства в страната с богата програма от клинични проучвания, в които участват множество клинични центрове и пациенти.
От няколко години компанията работи и в сферата на биоподобните медикаменти. Това е важно, защото компанията има потенциал да произвежда биотехнологични лекарства, а от друга страна излизането им от патент дава възможност на значително по-ниска цена с качеството на Амджен те да достигат до по-широк кръг пациенти", добави д-р Чемишанска.
Над десет години Amgen присъства в страната с една богата програма от клинични проучвания, в които участват множество клинични центрове и пациенти. Пример е терапията на остеопороза. Доц.д-р Попиванов , началник отделение по клинична дензинометрия и костни метаболитни заболявания в УМБАЛ "Александровска" обясни заплахите от остеопорозата и предимствата на лечението й. Едва 5 на сто от болните от остеопороза у нас се лекуват, алармира д-р Попиванов и предупреди, че прекъсването на лечението води до увеличаване на риска от фрактури с до 40 на сто.


Доц. Попиванов и д-р Чемишанска.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за диноза...

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап...