Пропускане към основното съдържание

Израелски учени обещават лек за инсулинозависимите диабетици до 5 г.

Екип от учени и предприемачи от Ерусалим твърдят, че са открили лек за диабет, който може да бъде на пазара до 5 г., писа "Джерузалем пост".
Компанията Betalin Therapeutics е разработила първия биоизкуствен панкреас от белодробна тъкан на свине и от клетки, отделящи инсулин. Изкуственият панкреас ще бъде имплантиран в пациента и свързан с кръвоносната му система, след което ще е в състояние да измерва нивата на кръвната захар и да отделя оптималното количество инсулин, нужно за балансиране на кръвната захар.
"Това е нов начин за лечение на диабет", коментира изпълнителният директор на компанията Николай Кунишер (на снимката вдясно). Днес ние разполагаме само с начини да управляваме заболяването. А това ще е лечение. Панкреасът на диабетиците е загубил функцията си да секретира инсулин и ние ще му я възвърнем. На пациента никога повече няма да му се налага да си инжектира отново инсулин, увери Кунишер.
Биоизкуственият панкреас ще се имплантира под кожата оперативно под локална анестезия.
Компанията вече е приключила тестовете на панкреаса при животни. Клиничните изпитания при хора се очаква да започнат в следващите 12 месеца.
Betalin е събрала $3.5 милиона и очаква да набере още $5 млн. преди началото на клиничните тестове. Смята се, че биоизкуственият панкреас ще струва около 50 000 долара на пациент.
По данни на СЗО около половин милиард души по света страдат от диабет тип I и тип II. Близо 160 млн. души от тях са инсулиново зависими, казва Кунишер.Обикновено те приемат инсулин инжекционно или с помпа. Има и лекарства за орален прием. Всеки, който взема инсулин, ще може да се лекува с откритието на Betalin, уверяват от компанията.
Сред страдащите от диабет е и съветникът в Надзорния съвет на израелската компания и нобелов лауреат по химия от 1989 г. Сидни Олтман, водещ молекулярен биолог (на снимката в средата). Той и майка му страдат от диабет тип II, а брат му е починал от същото заболяване, споделя той пред "Джерузалем пост". Това е нов подход, коментира той откритието на компанията и е убеден, че терапията ще има глобален ефект.
Д-р Ари Тревек (на снимката вляво), основател и бивш изпълнителен директор на Hadasit Ltd. и Gamida-Cell Ltd. оглавява научно-развойната дейност на Betalin. Той пояснява, че технолотията е нова фаза на известния в научните среди Едмънтън протокол - метод за имплантиране на клетки от панкреаса на пациенти.
Компанията вече сътрудничи с клиники в Германия, Англия, САЩ, Китай и Италия, които прилагат Едмънтъновия протокол, за да тестват там технологията си.
През декември 2014 г. френски учени обявиха, че са създали биоизкуствен панкреас, който ще се имплантира в корема на болни от диабет тип 1, за да произвежда естествено инсулин. Техният изкуствен панкреас обаче е компютризирана система, която помага на диабетиците да контролират новото на глюкоза чрез автоматизиран прием на един или два хормона.
Портативно устройство автоматично дава инсулин или медикамент за покачване на захарта в зависимост от необходимостта на организма. То се състои от три части – две помпи за инсулин с размер на мобилен телефон и повишаващия нивото на захарта глюкагон и айфон, свързан с монитор за глюкозата.
Самото устройство е с минимални размери и се побира в джоб. Три игли, поставени подкожно обикновено на корема, свързват компонентите с пациента.
Апаратът е предназначен само за хора, страдащи от диабет тип 1, които трябва да изследват кръвта си и да си инжектират инсулин няколко пъти дневно.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за динозаври по българските земи. Така третата експедиция за изследване на находището на къснокредна гръбначна фауна край Трън стана възможна и благодарение докторантската стипендия на фондация Карол Знание. Владимир Николов, докторантът от Националния природонаучен музей при БАН, е открил кости от динозаври на 83 млн. години. Преди години Никола Каравасилев със средствата от стипенди

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз