Френска предприемачка от сенегалски произход е създала мобилно приложение, което помага на жени в беда да подадат сигнал в момента на нападението. Диариата Н'Диайе вече налага приложението в родния си Сенегал, където посегателствата срещу жени и тежките форми на насилие са всекидневие и изключителен социален проблем. За разработката на Н'Диайе писа френското издание "Уърлд крънч", позовавайки на "Монд".
През май миналата година в Дакар 23-годишната Бинета Камара е удушена в дома на семейството си, след като отказала да задоволи сексуалните апетити на приятел на баща си. Оттогава в Дакар редовно се организират протести с искане за криминализиране на изнасилванията и за по-тежки наказания за насилие срещу жени, сексуални посегателства и принудителни бракове. 68 на сто от жените в Сенегал не смеят да съобщят или да говорят с когото и било за насилието, на което са подлагани.
Когато е на 15 г., Н'Диайе едва се отървала от опит да бъде омъжена насила. Днес тя е на 34 г. и се връща в Сенегал, за да лансира местна версия на приложението си App-Elles.
"Идеята е да се централизират няколко функции за реакция в ситуация на тревога", обяснява тя. "Не винаги имаме възможност или време да се обадим на полицията, когато ни нападат".
С натискането на бутон на мобилния телефон четири пъти или при прекъсване на захранването на слушалките на телефона автоматично се задейства системата за тревога. Гривна, свързана чрез блутут също може да е стартер на приложението. Приложението записва звука и геолокацията на телефона, изпраща информацията до три доверени контакта, които могат да проследят телефона, да говорят с жертвата или да подадат сигнал в полицията.
Гривната, с която дискретно може да се задейства приложението | СНИМКА App-Elles |
"App-Elles не може да спре насилието, но позволява на жертвите да потърсят помощ бързо и дискретно", обяснява младата предприемачка.
Софтуеърът предлага и пълен информационен интерфейс, който дава данни за всички служби за помощ в района, в който е жертвата - медицинска помощ, защитени жилища и центрове за подкрепа, психологическа и правна помощ.
Близо 2500 организации по света са свързани вече с приложението, както и центрове за спешна помощ в 8 страни, сред които са Франция, Алжир и вече Сенегал.
Приложението е безплатно и може да се ползва и от iOS, и от Android. За последните 4 години то е свалено над 10 000 пъти и месечно има 2500 активни потребители. Печелило е няколко награди, включително наградата за иновации на шоуто за потребителска електроника в Лас Вегас. Финансира се основно от донори, като водещи сред тях са френското Министерство на правосъдието, Фондацията за онлайн гражданство на Фейсбук и др.
Коментари
Публикуване на коментар