Проекти на 10 участника в обучението Предприемачи в науката ще се състезават за награда от 30 000 лв. в конкурса "Предприемач в науката" на фондация Карол Знание, съобщиха от фондацията. На 16 декември лекторите в програмата, създадена специално за учени, ще влязат в ролята на жури, за да определят кой ще грабне отличието и ще получи финансова подкрепа за реализацията на идеята си.
Обучението Предприемачи в науката се провежда всяка година от 2018 досега. Програмата с продъжителност около три месеца включва различни тематични области, които помагат на хората от академичния свят да влязат в обувките на предприемачи. Тази година някои от участниците се включиха в проекта с вече регистрирани стартъпи. Останалите ще представят идеите си на конкурса в сряда.
Няколко проекта са свързани с образованието, един ще презентира бързи антигенни тестове за ранна диагностика на COVID-19, друг - две технологии в един продукт - пречистване на отпадъчни води с паралелен добив на енергия.
Ветеринарен лекар ще се бори за финансиране, за да изгради репродуктивна лаборатория с банка за семенен материал от кучета и котки към ветеринарната си клиника. Журито ще чуе решение на проблема с мухъла и плесените в баните.
Въпреки, че едва тази година се е дипломирал като лекар, един от участниците вече е съосновател на два стартъпа и ще покаже как медицинските 3D принтирани продукти на компанията му могат да помагат при обучение и в медицината.
Подобно на финала миналата година, дроновеще бъдат вдигнати пред „инвеститорите“, за да покажат как могат да спасяват човешки живот.
Сред амбициозните проекти е и този за лаборатория на нивото на CERN. Основател на бъдещия стартъп, който ще я създаде, е инженер, който има опит в експеримента CMS в CERN и IDEA – Иновативен детектор за ускорители на електрон-позитронни снопове.
Досега в двете издания на конкурса Предприемач в науката има трима носители на наградата. Д-р Иван Лютаков спечели първото издание и 30 000 лв. с проект за неинвазивно електронно хапче и тази година създаде свой стартъп с участие на InnovationStarterAccelerator. М.г. наградата си поделиха Недислав Веселинов, който изгражда планетариум „Андромеда“ и регистрира първия стартъп, вдъхновен от Предприемачи в науката, и инж. Д-р Илиян Попов, който разработва екологична батерия магнезий-въздух с вече регистрираната марка Oxymet.
СНИМКА Фондация Карол Знание
Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...
Коментари
Публикуване на коментар