Какви растения ще отглеждаме на Марс и само врагове ли са ни вирусите - над 200 демонстрации в тридневната Нощ на учените у нас
Над 200 научни презентации и демонстрации показа Европейската нощ на учените FRESHER 2020 по време на безпрецедентната тридневна програма за малки и големи любители на науката, съобщиха организаторите. Мега онлайн събитието се състоя на 27,28 и 29 ноември и се излъчваше в повече от 50 канала в социалните медии.
Зрителите успяха да научат от какво страдат растенията, кои билки в България могат да се превърнат в лекарство или вкусна храна, как се трансформират генетично и ще можем ли да отглеждаме растения на Марс. Заедно се качихме в симулатор на космически мисии, управлявахме самолет, разбрахме повече за новата научна теория за струните, както и защо вирусите не винаги са само наши врагове. Учените разказаха за своите нови изследвания и проекти, споделиха от първа ръка лесно ли е да избереш попрището на науката.
Това са само част от темите в програмата на Нощта, които стотиците изследователи на различни възрасти, от различни научни области, от институти и университети от цялата страна, разказаха за своята многобройна аудитория. Събитието тази година се проведе изцяло виртуално заради кризата с COVID-19. Ситуацията с пандемията не ни позволи да бъдем заедно физически, но програмата предостави удивителна възможност всеки да направи своя избор от богатото меню от презентации, демонстрации, разговори на живо и други много интересни активности. Зрителите имаха уникална възможност да посетят лаборатории, ботанически градини, изследователска подводница, са чуят вълнуващи истории за науката, която е навсякъде около нас.
Водещ на научното студио, което беше в София Тех Парк, беше журналистката от БНТ Надя Обретенова.
В Нощта се включиха изследователи от образователни институции и организации от София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен, Стара Загора, Благоевград, Сливен, Габрово, община Долна Митрополия, Велико Търново и други. Програмата на всеки от нашите партньори, както и линкове към каналите им за излъчване можете да намерите тук . Всички материали са достъпни.
Кодовото име на иновативния проект за Нощта, в който по едно и също време участват над 400 града в Европа и по света, е FRESHER - абревиатура от английски език и означава Find Research Everywhere, SHare and expERience. Инициативата за популяризиране на науката и нейните достижения се финансира от Европейската комисия по програма „Мария Склодовска-Кюри“ на програма "Хоризонт 2020“. Екипът на FRESHER избра за фокус на събитията в Нощта тази година темата за растителното здраве, обявена от ООН за 2020 г., която е насочена към бъдещето на планетата в контекста на опазването на растителния свят, екологията, ролята на растенията за здравето на хората, както и за икономиката, и много други сфери.
Програмата на Нощта ще продължи още няколко месеца и обхваща посещения на учени в училища, инициативи за гражданска наука, и много други.
В подготовка за събитията в Нощта стартираха няколко конкурса, в които могат да участват най-вече деца и младежи, обикновено изключени от достъп до наука. „Фантастични растения (и как да ги открием)“ е конкурс за рисунки на глухи и слабочуващи деца и млади хора, с което ги предизвикахме да споделят възхищението си от природата чрез изображение на необичайно растение или дърво. „Песенни листа“ е конкурс за незрящи и с намалено зрение деца и младежи за създаване на аудио запис с или вдъхновено от звуци от природата. В предизвикателството „Силна нежност“ момичета и млади жени се опитва да насърчи приобщаването на жени в науката с есета. „Корени на вдъхновението“ цели да отличи вдъхновяващи учители, номинирани от свои ученици. Освен това, събираме фонд „Казана дума“ от цитати от или за учени, с който в края на проекта ще издадем нов набор късметчета, които да съпровождат ароматна чаша кафе в заведенията. Дадохме възможност и за кандидатстване в „Един ден в живота на академика“- вълнуващо приключение, в което ученици ще могат да наблюдават как протича един ден на някои от най-старшите учени в България – академиците от БАН.
СНИМКИ FB @ResearchersBG
Коментари
Публикуване на коментар