Д-р Росен Иванов, главен асистент в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, спечели третия конкурс на фондация Карол Знание с проект „Иновативно пречистване на отпадъчни води и зелена енергия за промишлеността и дома“ и награда от 30 000 лева, съобщиха организаторите.
Д-р Иванов е първият участник програмата Предприемачи в науката, който направи заявка за създаване на spin-off с Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“. С екипа си разработва пасивни системи за пречистване на отпадъчни води с паралелен добив на енергия.
Конструираната влажна зона (CW) за пречистване на отпадъчни води с когенерация на енергия представлява хидроизолиран басейн с различна дълбочина. Запълва се със смес от чакъл, пясък, почва и лесноразградими органични субстрати в различно съотношение, в зависимост от характера на третираните води и желаните процеси, протичащи в съоръжението.
Моделирана по подходящ начин, системата може да пречиства разнообразни по състав води, като обикновено изисква по-малки капитални и експлоатационни разходи, както и минимална човешка намеса в сравнение с конвенционални методи. Разработен конкретен проект за потенциален клиент излиза четири пъти по-евтин в сравнение с конвенционална пречиствателна станция за минни отпадъчни води.
Пасивните системи са конструирани така, че да оптимизират протичането на естествените биогеохимични процеси, свързани с отстраняването на замърсителите. В растителните седиментни микробни горивни клетки електричен ток може да бъде генериран от микроорганизми, използващи екскретираните органични съединения от корените на водни растения.
Комбинация от конструирани влажни зони с интегрирани растителни седиментни микробни горивни клетки предлага подход за добив на енергия при паралелно пречистване на отпадъчни води.
3 кубични метра конструирана влажна зона може да пречиства 1 кубичен метър отпадъчна вода за денонощие. Генерираната от тази вода енергия ще бъде от 0,5 до 5 W от квадратен метър влажна зона, в зависимост от вида и концентрацията на замърсителя.
Конструираните влажни зони може да се използват за пречистване на промишлени води от предприятия с малък дебит на отпадъчните води. Пречистените води съответно може да се ползват за поливни нужди.
Очаква се тези системи да намерят практическо приложение и при пречистване на битови отпадъчни води от еднофамилни къщи, вилни зони и малки населени места.
Екипът от Минно-геоложки университет вече има изградена пълномащабна конструирана влажна зона за води замърсени с уран. Инсталацията e показала висока ефективност и е позволила допълнителни изследвания в реални условия.
По време на конкурса журито видя как работи системата – един лабораторен прототип захранваше светлините на коледна елха.
Д-р Иванов бе избран в конкуренция с още девет проекта.
СНИМКИ karollknowledge.bg
Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...
Коментари
Публикуване на коментар