Пропускане към основното съдържание

Платформа на бръснарници взе награда за иновация




Джулиано Доре е роден и израснал в Белгия в семейство на италиански имигранти. След като завършва училище, той решава да опознае света и заминава за Канада, където работи година. След това се връща в Белгия и обмисля накъде да поеме в живота си. Заминава за Лондон сам, без семейството и приятели и с пари за един месец. Той обаче се установява в британската столица, където създава първата платформа резервации на часове в бръснарски салони GetGroomed. За успеха му в социалната иновация Доре получи Европейската награда за мигранти на MoneyGram на церемония в Брюксел миналия месец. 
 
Сирийски бежанец в Белгия пък получи награда в друга категория - за растеж. Обада Отабаши бил принуден да напусне родната си Сирия, когато е 16-годишен. Първо семейството му се установява в Египет за няколко години, след това Обада се отправя сам към Европа, но стига след три неуспешни и ужасяващи рисковани опита. Насочва се към Белгия, която харесва, но среща трудности да си намери жилище и работа, дори и като доброволец. Затова решава сам да си стане работодател и да помага с работни места и други бежанци в страната. Той създава сирийския културен център We Exist, който организира готварски курсове и приготвя ястия за частни и професионални партита. "От 2016 г. сме подготвили сирийски ястия в повече от 200 частни и професионални събития. Нашата цел е да продължим да набираме доброволци, да увеличаваме дейностите си, да намираме определеното пространство и да популяризираме сирийската култура и традиции", казва Отабаши.
Роденият в Южна Африка Лорънс Ричардс пък бе отличен в категория социална отговорност. Баща му бил музикант и семейството се мести в Шотландия, преди Лорънс да навърши година. Когато е на 12 г. семейството се преселва в Германия, където на момчето първоначално е трудно да се адаптира. Тези времена вече са отминали и 38-годишният Лорънс живее щастливо със семейството си във Висбаден, където произвежда филми и видеопродукция за големи компании, но "обичаме да обръщаме внимание на социални проблеми като образование, интеграция и опазване на околната среда", казва той и дава примери с дарения за Червения кръст, за езиково обучение на бежанците в Германия и други каузи.
Сред номинираните за наградите на MoneyGram е и българката Станислава Павлова, която от 4 г. живее в Лондон. Тя създава свой бизнес като лайф коуч www.stasylifecoach.me.
"Убеден съм, че тези награди са чудесен пример за това какво може да се постигне, ако останем верни на европейските ценности. Когато създаваме среда, която е гостоприемна, даваме сили на хората и насърчаваме иновациите", каза на церемонията отиващият си еврокомисар по хуманитарната помощ Христос Стилянидис.


СНИМКА StP Communications



Коментари

Популярни публикации от този блог

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за динозаври по българските земи. Така третата експедиция за изследване на находището на къснокредна гръбначна фауна край Трън стана възможна и благодарение докторантската стипендия на фондация Карол Знание. Владимир Николов, докторантът от Националния природонаучен музей при БАН, е открил кости от динозаври на 83 млн. години. Преди години Никола Каравасилев със средствата от стипенди

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз