Пропускане към основното съдържание

В Израел откриха нов метод за диагностика на рак

Лекари от университетския медицински център Хадаса, Ерусалим разработиха нов метод, който диагностицира с точност до 94 на сто рак на щитовидната жлеза.
Екипът, ръководен от проф. Хаги Мазех, шеф на отделението по обща хирургия в центъра и д-р Идо Бен-Дов от отделението по нефрология, е публикувал разработката си в изданието "Рак, епидемиология, биомаркери и превенция".



СНИМКА   hadassahinternational.org




Д-р Мазех обясни пред "Джерузалем пост", че щитовидната жлеза отговаря за метаболизма, регулирането на телесната температура и много други функции на човешкия организъм. В нея обаче често се образуват малки възли, твърди или пълни с течност бучки с потенциал да бъдат злокачествени. В някои случаи се налага биопсия, за да се определи дали образуванието е злокачествено или не, пояснява лекарят. Процедурата е аспирация с игла, но тъй като взетата проба е твърде малка, в около 30 на сто от случаите резултатите не са надеждни. Тогава се налага следваща биопсия и ако и тя не даде сигурен резултат, пациентът има два избора - или да си купи скъп молекулярен тест, който в Израел струва около 3000 долара или да се подложи на частично или пълно отстраняване на жлезата.
Затова медиците се заемат да открият надежден метод за диагностика. В първата фаза на проучването те работят с 274 проби от пациенти, част от които са доброкачествени, а други - злокачествени. Лекарите изследват различните проявления на микроРНК в малигнените и доброкачествените възли и създават микроРНК панел, който използват като база за сравнение на пробите от възлите.
След това лекарите установяват, че чрез микроРНК могат с точност до 94 на сто да диагностицират злокачествените състояние. Този процент е най-високият сред всички методи за диагностициране, известни досега.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за динозаври по българските земи. Така третата експедиция за изследване на находището на къснокредна гръбначна фауна край Трън стана възможна и благодарение докторантската стипендия на фондация Карол Знание. Владимир Николов, докторантът от Националния природонаучен музей при БАН, е открил кости от динозаври на 83 млн. години. Преди години Никола Каравасилев със средствата от стипенди

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз