Пропускане към основното съдържание

Изборът на храна е личният ни опит да преборим климатичната криза


Личният избор на храна е един от начините всеки от нас да се справи и дори да повлияе на климатичните промени. Това твърди Десислава Димитрова, национален координатор на Slow Food за България. И ще се опита да го докаже заедно с колегите и съмишлениците си от българския филиал на глобалната мрежа от местни общности, обединени в Slow Food и българската "Асоциация Родители" с работата по проекта "Еко-общество чрез храна: лични избори срещу климатичните промени", който се реализира с финансова подкрепа от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. 
Целта на проекта е да ангажира гражданите в опазване на околната среда и адаптацията към климатичните промени, разширяване на мрежата от партньори на Slow Food в България, които съхраняват, споделят и развиват еко-устойчиви растителни ресурси. Проектът е част от усилията на Slow Food в България (http://www.slowfood-bg.com/) за създаване на партньорства с граждански инициативи, академични и образователни институции, с цел мобилизиране на всички ресурси за опазване на хранителното разнообразие.
Очаква се, че до 2050 г. климатът в страната ни да стане сух субтропичен. Това означава всички ние да се адаптираме към по-високи температури поне с 5-8 градуса в идните 50-60 г. Как ще живеем и как ще се храним зависи от всички нас, от избора ни на храна и от производителите в местните общности, които тепърва развиват усета и бизнесплановете си съобразно особеностите на терена и областта, която обитават. 
За всеки е важно да знае кой и как произвежда храната му, убедена е Димитрова. Затова е потърсено партньорството с "Асоциация Родители", защото личният избор започва от всеки от нас и от семейството ни. Една от целите по проекта е  пилотна образователна програма "Растем с растенията", която ще бъде внедрена в 26-то СУ „Йордан Йовков“ в София, а сетне ще е на разположение и на други училища.

Проектът предвижда разширяване и укрепване на мрежата от общности на Slow Food в България като пазители на генетичните и растителни ресурси, партньорства с научните институти на БАН и Селскостопанска академия, създаване на информационен портал "Българските вкусове", организиране на кампания Биоразнообразие в чиния в партньорство с шеф-готвачи и ресторанти, провеждане на национален форум Тера Мадре България през 2021 г.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Пътуване до края на времето и рисуващ изкуствен интелект предлага Софийски фестивал на науката

Вълнуващо пътешествие до края на времето, рисуващ изкуствен интелект, наноматериали, фалшиви новини и чист въздух - това са част от темите, които ще са във фокуса на дванадесетото издание на Софийския фестивал на науката . То очаква всички, изкушени от знанието, на 8 и 9 октомври в София Тех Парк с паралелна филмова програма в Дом на киното , съобщават организаторите от Британски съвет . Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики е безплатна, а малка част от събитията са с вход от 5 лв. Билети и безплатни пропуски могат да се резервират на сайта на фестивала www.sofiasciencefestival.bg . Официалното откриване ще е на открито на 8 октомври от 11:00 до 11:30 ч. в Зона „Големият взрив“ с участието на официалните гости, а закриващото събитие „Дванадесет, дуз...

Фондация Карол Знание търси нова звезда докторант

Фондация Карол Знание обяви конкурс за годишната докторантска стипендия в размер на 8000 лв.  Отличието се дава на изявен редовен докторант в една от следните области: Естествени, технически и медицински науки. Срокът за кандидатстване е 1 декември 2020 г., съобщиха от фондацията. В съзвездието докторанти на фондацията, носителите на стипендията, всички са звезди в своята научна област.                                                                                                                               Снимка Фондация Карол Знание Отличеният докторант тази година грабна журито с история за диноза...

Израелска технология може да спре коронавируса

Израелски стартъп твърди, че може да създаде предпазни облекла, устойчиви на влиянието на всякакви вируси, включително и срещу актуалния вид коронавирус, съобщи "Таймс ъф Израел". Лабораторията на компанията в Рамат Ган. Снимка Таймс ъф Израел Компанията "Соновия" използва нанотехнология, за да ипрегнира текстил с антигъбични и антибактериални химикали. Технологията е разработена от универитета Бар Илан в Израел. Според Джейсън Мигдал, който отговаря за развитието на стартъпа, същият метод може да се използва за възпиране на вирусите и може да попречи на разпространението на коронавируса и болестта COVID-19. Изследванията показват, че наночастици цинк, сребро и графит са вирусни инхибитори и затова в "Соновия" са убедени, че са на прав път. Компанията е изпратила образец от наноматерията в Китайската академия на науките в Пекин, където тя ще се тества по европейския протокол за антивирусна активност, обясни Мигдал пред израелското издание. Видеозап...